Strategija za istraživače
Četvrtak, 21.02.2019.

četvrtak, 21. veljače 2019.

Na Sveučilištu u Rijeci u utorak, 19. veljače 2019. održana je vanjska ekspertna evaluacija vezano uz Strategiju ljudskih resursa za istraživače (HRS4R), odnosno obnovu priznanja Europske komisije HR Excellence in Research koje je Sveučilište u Rijeci ostvarilo još 2010. godine kao prvo u Hrvatskoj i među prvih 10 u Europi. Evaluatori Europske komisije, odabrani sa zadaćom provedbe evaluacije Sveučilišta u Rijeci, bili su u sastavu:

·         Ana Fernández, Basque Center on Cognition, Brain and Language, Španjolska

·         Magdalena  Kostecka,  Institute of Nuclear Physics,  Polish Academy of Sciences, Poljska

·         Darko Frleta, koordinator za znanost, Sveučilište u Zadru.

Evaluatori su održali radni sastanak i intervjue vezano uz razne aspekte implementacije Europske povelje za istraživače i Kodeksa o zapošljavanju istraživača (The European Charter for Researchers, The Code of Conduct for the Recruitment of Researchers). Europska povelja za istraživače i Kodeks o zapošljavanju istraživača dokumenti  su od iznimne  važnosti  koji pridonose  zapošljavanju  visokokvalificiranih  istraživača  te uspostavi motivirajuće radne okoline za istraživače.

Sa strane Sveučilišta radnome su sastanku prisustvovali članovi Uprave i djelatnici Sveučilišta u Rijeci:

·         prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, rektorica

·         prof. dr. sc. Sanja Barić, prorektorica za studije i studente

·         prof. dr. sc. Saša Zelenika, pomoćnik rektorice za međunarodnu suradnju i strateška partnerstva

·         prof. dr. sc. Zoran Sušanj, pomoćnik rektorice za strategiju i ljudske potencijale

·         Boris Golob, direktor STeP Ri – znanstveno-tehnologijskog parka

·         prof. dr. sc. Jasminka Ledić, predsjednica Vijeća časti

·         mr. sc. Edita Petronijević, voditeljica Ureda za znanost

·         Maša Šašinka, voditeljica Ureda za mobilnost

Evaluatori Europske komisije proveli su i intervjue s 4 skupine istraživača iz različitih znanstvenih područja i polja, od doktoranada i poslijedoktoranada preko mlađih znanstvenika do znanstvenika s duljom karijerom i izraženom međunarodnom reputacijom.

Rezultate evaluacije će eksperti proslijediti Europskoj komisiji koja će o ishodima službeno izvijestiti Sveučilište u Rijeci.