Vijeće za suradnju s Francuskom
Utorak, 11.12.2018.

utorak, 11. prosinca 2018.

Na Rektoratu Sveučilišta u Rijeci jučer, 10. prosinca 2018. održana je prva, osnivačka sjednica Intersektorskog vijeća Sveučilišta u Rijeci za suradnju s Francuskom Republikom. Počasni članovi Vijeća su i Nj. E. gđa Corinne i g. Phillipe Meunier, veleposlanici Francuske u Republici Hrvatskoj.

Vijeće je osnovano kao kolegijalno tijelo rektorice, kojemu je svrha i zadaća osnaživanje formalne suradnje s Francuskom Republikom, primarno u sljedećim područjima suradnje:

strateška partnerstva od zajedničkog interesa,

razmjena znanstvenika, stručnjaka i studenata,
programi u kulturi i kulturnom menadžmentu i
suradnja u području zdravstva.

Članice i članovi Vijeća:

1.        prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci

2.         doc. dr. sc. Sanja Bojanić, Akademija primijenjenih umjetnosti

3.        prof. dr. sc. Dora Smolčić Jurdana, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu

4.        doc. dr. sc. Tomislav Jakljević, Medicinski fakultet

5.        prof. dr. sc. Srećko Valić, Medicinski fakultet

6.        gđa Irena Kregar Šegota, direktorica Sektora za razvoj i strateška partnerstva, Rijeka EPK 2020.

7.        g. Petar Mamula, zamjenik župana, Primorsko-goranska županija

8.        g. Marko Filipović, zamjenik gradonačelnika, Grad Rijeka

Počasne članice i članovi Vijeća:

1.  Nj. E. gđa Corinne Meunier, veleposlanica Republike Francuske u Republici Hrvatskoj

2.  Nj. E. g. Philippe Meunier, veleposlanik Republike Francuske u Republici Hrvatskoj

3. gđa Jasna Bas, ataše za znanstvenu i sveučilišnu suradnju, Ured za suradnju i kulturnu djelatnost Veleposlanstva Republike Francuske u Republici Hrvatskoj

4.  g. Guillaume Colin, direktor Francuskog instituta u Republici Hrvatskoj

Rektorica Prijić Samaržija otvorila je sjednicu, naglasivši kako je namjera ovog Vijeća povezivanje ne samo na akademskoj nego i na široj razini, povezivanje naših zajednica i kultura.

Veleposlanica Corinne rekla je kako želi intenzivirati suradnju između Sveučilišta u Rijeci i francuskih visokih učilišta, posebno istaknuvši Sveučilište Sciences Po Bordeaux, gdje je rektorica Prijić Samaržija nedavno boravila.

Raspravljano je o mogućoj suradnji na području kulture, na području turizma u vidu razvijanja pametnog održivog turizma, tzv. sustainable smart tourism te o mogućim suradnjama na polju medicine, bratimljenja gradova itd.