Od ove godine i Hrvatski kutak
Ponedjeljak, 15.10.2018.

ponedjeljak, 15. listopada 2018.

Ovogodišnji Sajam predstavlja tzv. Hrvatski kutak, prostorno izdvojen dio Sajma na kojemu će programe stipendiranja izlagati hrvatska visoka učilišta, javne institucije, zaklade, tvrtke, udruge i druge organizacije. Cilj Hrvatskog kutka je omogućiti studentima da na jednom mjestu saznaju sve ključne informacije o stipendijama koje su im dostupne za studiranje u Hrvatskoj.

Pored stipendija Ministarstva znanosti i obrazovanja koje dodjeljuje najveći broj stipendija za studij u Hrvatskoj i s kojima je upoznat najveći broj studenata, važno je istaknuti da stipendije dodjeljuju i mnoge manje jedinice regionalne i lokalne samouprave, poput županija, općina i gradova. Također, važno je informirati studente da stipendije za studij u Hrvatskoj dodjeljuju i javna te privatna sveučilišta, veleučilišta i visoke škole.

Postoje i mnoge druge organizacije koje nude različite oblike financijske pomoći za studiranje u Hrvatskoj, kao što su privatne tvrtke te nevladine organizacije i zaklade. Privatne tvrtke često dodjeljuju stipendije s ciljem privlačenja i zapošljavanja visokoobrazovanih mladih ljudi. Nevladine organizacije i zaklade dodjeljivanjem stipendija često nastoje olakšati pristup visokom obrazovanju podzastupljenim i ranjivim društvenim skupovima.

Na Sajmu stipendija i visokog obrazovanja predstavit će se ukupno 15 hrvatskih izlagača, od kojih će nekolicina predstaviti svoje studijske programe i mogućnosti stipendiranja za studiranje u Hrvatskoj. Među izlagačima ovogodišnjeg Hrvatskog kutka su Agencija za mobilnost i programe EU i Hrvatska banka za obnovu i razvoj (HBOR). U kutku će se predstaviti i Grad Rijeka, Primorsko-goranska županija i Sveučilište u Rijeci koji svojim talentiranim i uspješnim studentima pružaju pomoć u vidu stipendija, nagrada i potpora te pomoć u povezivanju s potencijalnim budućim poslodavcima. Uz spomenuto Ministarstvo znanosti i obrazovanja, prezentirat će se i Ministarstvo obrane Republike Hrvatske. Međimursko veleučilište u Čakovcu, Sveučilište Sjever i Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta su među hrvatskim visokim učilištima koja su svoje mjesto osigurali na Sajmu, dok od privatnih tvrtki tu su Erste&Steiermarkische bank i LIDL Hrvatska. Također Sajmu daje svoju podršku studentski portal x-ica.com.

Detaljnije informacije o Sajmu i program događanja dostupni su na web stranici Stipendije.info (www.stipendije.info/hr/sajam) i na Facebook stranici Tražim stipendiju (www.facebook.com/trazim.stipendiju).

Institut za razvoj obrazovanja (IRO)
utemeljen je 1999. godine kao neprofitna organizacija predana razvoju, zagovaranju i provedbi politika visokog obrazovanja u Hrvatskoj. IRO se već devetnaest godina sustavno bavi visokim obrazovanjem, posebice u područjima financiranja visokog obrazovanja, jednakosti pristupa visokom obrazovanju, razvoja nacionalnog kvalifikacijskog okvira, osiguravanja i unapređivanja kvalitete u visokom obrazovanju te akademske mobilnosti.