Posjet britanskog veleposlanika

petak, 10. studenog 2017.

Nj. E. Andrew Dalgleish, veleposlanik Njezinog Kraljevskog Veličanstva iz Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske u Republici Hrvatskoj, u sklopu svojega posjeta Rijeci, boravio je i na riječkom Sveučilištu. Održan je nastupni pojedan Nj. E. na Rektoratu, a potom je na Kampusu održao predavanje studentima o britansko-hrvatskim odnosima te razgledao superračunalo ''Buru''.

Veleposlanik Dalgleish stupio je na dužnost 12. srpnja 2016., kada je svoje vjerodajnice predao predsjednici Republike Hrvatske gđi Kolindi Grabar Kitarović, a današnji je sastanak na Rektoratu bio nastupni posjet Sveučilištu u Rijeci. Tom se prilikom Nj. E. upisala u počasnu knjigu gostiju Sveučilišta u Rijeci.

Uz rektoricu Sveučilišta prof. dr. sc. Snježanu Prijić Samaržiju, prijmu su prisustvovali prorektorica za studije i studente prof. dr. sc. Sanja Barić i prorektor za organizaciju i upravljanje infrastrukturom prof. dr. Goran Turkalj.

Uz veleposlanika, delegaciju su činili: g. Gary Walker, voditelj sektora za istraživanje i projekta Future City Glasgow te g. Tomislav Kaznačić, zamjenik voditelja Političkog odjela i gđa Renata Škalabrin iz Britanskog veleposlanstva u Zagrebu.

Veleposlanik je izrazio spremnost britanske Vlade da nastavi s visokoškolskom suradnjom unutar i izvan Europske unije, neovisno o Brexitu. Sveučilište je izrazilo spremnost na suradnju, posebice u okviru kulturnih zbivanja i manifestacija, a govorilo se i o inicijativi oživljavanja Britanskih dana u Rijeci. Dogovoreno je i da će se veleposlanik pridružiti jednom od narednih posjeta predstavnika British Councila Sveučilištu, kada će biti utvrđeni detalji buduće suradnje.

Nakon posjete Rektoratu delegacija se uz pratnju domaćina uputila na Kampus gdje se Nj. E. obratila studentima predavanjem o britansko-hrvatskim odnosima. Ovo predavanje bilo je uvodno događanje obilježavanja Svjetskog dana znanosti za mir i razvoj, koje se u nastavku popodneva događalo u organizaciji Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci.

G. Dalgleish osvrnuo se na trenutnu situaciju u kojoj Ujedinjena Kraljevina izlazi iz Europske unije: ''Kad sam stupio na dužnost ambasadora u Hrvatskoj, proveli smo jedno malo istraživanje o tome kako Hrvati doživljavaju Veliku Britaniju i Britance. Jedno od pitanja bilo je i 'Što mislite o Brexitu?' Odgovori su bili podijeljeni, otprilike u trećine: 'To je sramota i izdaja'; 'Nije me briga'i 'Bravo za njih'.

Veleposlanik je pitao studente smije li napraviti selfie fotografiju s njima, a nakon toga objasnio je važnost prisutnosti političkih i diplomatskih institucija na društvenim mrežama: ''Zapravo vrlo rijetko razgovaram s britanskim premijerom, a mnogo više s ljudima. Poanta je doprijeti do ljudi i pokazati Hrvatima što to sve dobro Velika Britanija radi, a onda prihvatiti i povratne informacije. Vlast općenito treba slušati ljude koji su ju na određeni period izabrali pa tako i suradnja dvaju zemalja treba počivati na tome''.

Potom se osvrnuo na jednu od značajnih poveznica naših dviju zemalja – turizam i naglasio kako je Hrvatsku ove godine posjetilo oko 700.000 Britanaca te da oni možda nisu brojčano najjači turisti u Hrvatskoj, ali da najviše troše.

Istaknuo je i kako je britanska Vlada reagirala na zabrinutost mnogih njihovih znanstvenika činjenicom da se izlaskom iz EU gube i mnoge zajedničke osnove financiranja znanstvenih projekata i istraživanja. Britanska je, naime, Vlada podigla proračun za znanost za ček 4,7 bilijuna funti. ''Naš je narod odlučio da izađemo iz Europske unije. Kako smo odlučili da ćemo ući, tako smo sada odlučili izići. Iako se veliki broj ljudi ne slaže s tim izlaskom, donijeli smo odluku i moramo je se držati. Želimo napustiti tu integraciju na način da nipošto ne nanesemo štetu Europskoj uniji, a niti našoj zemlji. To je poanta demokracije'', rekao je g. Dalgleish.

Na pitanje koja tri primarna problema on kao netko izvana vidi u Hrvatskoj, veleposlanik je naveo, redom:

1.    Riješiti problem stare populacije, odnosno demografske obnove

2.    Znatno poboljšati poslovno okruženje i dokinuti birokratske prepreke ulaganjima

3.    Diverzificirati ekonomiju – ne sve toliko polagati na turizam, koji je podložan ''trendovima''

Svoj posjet Sveučilištu delegacija britanskog veleposlanstva završila je obilaskom superračunala ''Bure'' uz vodstvo prof. dr. sc. Zlatana Cara, predstojnika Centra za napredno računanje i modeliranje.